A határaink kijelölése a személyes fejlődés és egészséges kapcsolatok szempontjából kiemelten fontos. Az általunk felállított határok segítik a saját igényeink és elvárásaink kezelését, valamint a másokkal való produktív és kiegyensúlyozott kapcsolatok kialakítását.
A határaink szeretetteli kijelölése növeli az önbecsülésünket, mivel lehetővé teszi számunkra, hogy elismerjük saját igényeinket és érzéseinket, és arra buzdítsunk másokat is, hogy ezeket tartsák tiszteletben. Ezenkívül segíti a stressz és a kiégés megelőzését, mivel lehetővé teszi számunkra, hogy korlátozzuk a túlterhelő és negatív hatású kapcsolatokat és tevékenységeket, vagy azok időtartamát.
A határok felállítása hozzájárul a tisztelet és az egyensúly megteremtéséhez a kapcsolatainkban. Ahogy a saját határainkat tiszteljük és betartjuk, ugyanúgy megtanuljuk tisztelni és támogatni a mások által felállított határokat is.
A határaink kijelölése tehát nem csupán a saját jólétünk és érzelmi egészségünk megőrzését szolgálja, hanem hozzájárul a másokkal fennálló kapcsolataink minőségének javításához is. Emellett segít abban is, hogy jobban megértsük és értékeljük saját értékeinket és igényeinket, elősegítve a harmonikus létezésünket és a személyes fejlődésünket.
Mindehhez érdemes legelőször is tisztázni, hogy mik a saját valódi igényeink. Javaslom, szánj rá néhány percet és írd össze a legfontosabbakat. Kerüld az olyan kifejezéseket, hogy „ne kelljen… (hatkor kelnem)”/ „nem akarok házimunkát végezni”, stb. Helyette azt fogalmazd meg, hogy mit szeretnél: Hétig szeretnék aludni/ Ki akarom aludni magam/ Szeretném, ha más is végezne otthon házimunkát/ szeretném, ha valaki a héten elvégezné helyettem a házimunkát, stb.