Keresés
Bucsi Mariann

6 TIPP, MELY KÖZELEBB VIHET A BOLDOGSÁGHOZ

A boldogság sajnos nem -, vagy csak nagyon különleges és kivételes esetekben -, jön magától.

Viktor Frankl szerint a boldogság mindig valaminek az eredménye, és igazán csak akkor érezhetjük, ha valami számunkra fontos dolgot tettünk. Tehát az, hogy egyszerűen elhatározzuk és azt mondjuk, hogy most boldogok szeretnénk lenni, nem lesz elég, tenni is szükséges érte. „Nem hagyatkozhatunk mindig a szerencsére. Van, hogy nekünk kell megalkotni.”

Hogyan is teremthetjük akkor meg? Több lehetőségünk van, mint gondolnánk!

Kapcsolatok

A legfontosabb a folyamatos és pozitív kapcsolat saját magunkkal és más emberekkel. Saját magaddal akkor lehetsz igazán jóban, ha tisztában vagy a szükségleteiddel és azzal, hogy értékes vagy. Ez pedig az egyetlen módja annak is, hogy jó kapcsolatot tudj kialakítani a külvilággal, legyen szó a szüleidről, a partneredről vagy épp a kollégáidról. Nem számít, hogy személyesen töltitek-e az időt (az ölelkezés bizonyítottan boldoggá tesz!), vagy pedig a telefonon keresztül kommunikáltok, a kapcsolatok biztonságot, közelséget, beteljesedést adnak. Ezek pedig mind a boldogság állapotát előidéző tényezők.

Adni öröm

Hiba más embertől elvárni azt, hogy boldoggá tegyen. Azonban gyakran érzünk boldogságot attól, ha tudunk adni valamit másoknak. Ez nem feltétlenül jelent tárgyiasult ajándékot, sokkal inkább azt, amikor az időnket, az odafigyelésünket, a gondoskodásunkat és/vagy a megértésünket adjuk valakinek. Fontos, hogy úgy adjunk, hogy azért cserébe semmit se várjunk. Tudományos tanulmányok alátámasztották, hogy agyunk boldogsághoz köthető érzelmeket kapcsol be akkor, amikor nagyvonalúak vagyunk másokkal.

Önmagunk megajándékozása

Legjobb, ha azzal kezdjük, hogy tudatosan gondoskodunk önmagunkról. Érdemes feltenni magunknak a kérdést: mi az, amire mindig is vágytam? Ez lehet egy kellemes hosszú beszélgetés egy baráttal, vagy órákra belefeledkezni a reggeli magazin olvasásába, egy hosszú séta az erdőben, vagy akár az, hogy minden nap időt szánunk egy fél órás meditációra, esetleg festeni kezdünk, vagy más hobbiba feledkezünk bele. Ha bátran át tudjuk ültetni a gyakorlatba ezeket az elméleti kívánságokat, biztosan megnő az esélyünk a boldogság elérésére.

Hála

A boldogsághoz az egyik legalapvetőbb hozzávaló a hála. Bármikor és bárhol érezhetjük, és tulajdonképpen az öröm végtelen forrása. Ha tudatosan szeretnénk alkalmazni a módszert, vezessünk hálanaplót. Akárhányszor átolvashatjuk az ide lejegyzett dolgokat, és máris láthatjuk, hogy a boldogsághoz sokszor nem világmegváltó dolgok szükségesek, hanem egészen apró örömök. Annyi mindenért lehetünk hálásak, csak nyitva kell tartanunk a szemünket. Ha hálát tudunk érezni az apró dolgok iránt is, akkor már nyert ügyünk van.

Lényeg a belső hozzáállás

Fontos boldogságfaktor, hogy mi magunk hogyan viszonyulunk az életünkhöz, milyen magatartással és hozzáállással fordulunk a minket körülvevő dolgokhoz. Azok, akik megengedik maguknak a jót, és olykor jutalmazzák is magukat, sokkal nagyobb valószínűséggel élik át a boldogságot, mint azok, akik állandóan megtiltanak maguknak dolgokat, vagy bűntudattal tudják csak élvezni őket. Ezek egyszerű dolgokban keresendők. Például hagyjuk magunknak, hogy lustálkodjunk kicsit az ágyban hétvégente, halasszuk el a házimunkát néha, vagy együk meg azt a szelet csokoládétortát bűntudat nélkül.

Ha pozitív hozzáállással közelítjük meg a dolgokat, a szerencse sokkal könnyebben ránk talál!