A magas EQ- val rendelkező emberek néhány fő jellemzője:
Nyitottság
Figyelmesen hallgatnak, nyitottak az új dolgokra, a tanulásra, az eltérő véleményekre és nézőpontokra, valamint arra is, hogy valóban megértsék mások gondolatait. Nem zárkóznak el, nem vitatkoznak hevesen, ha valaki más állásponton van, és akkor sem, ha beszélgetőpartnerüknek teljesen más az értékrendje.
Önismeret
Ismerik önmagukat, tudják, mit akarnak. Ismerik saját korlátaikat, tökéletlenségeiket, és azt is, hogy mi motiválja őket, mire vágynak. Mindezek ellenére azonban nem gondolják azt, hogy felsőbbrendűek lennének a többieknél.
Tiszta, világos kommunikáció
Képesek szóban kifejezni az érzelmeiket, nyíltan elmondják, ha valami zavarja őket, vagy ha valamivel nem értenek egyet, méghozzá ezt erőszak és vita nélkül teszik. Kimondják, amit gondolnak, de úgy, hogy ne sértsék meg vele a másikat.
Kritikus gondolkodás
Hajlandóak és képesek megvizsgálni a másoktól kapott információkat tisztelik és értékelik mások véleményét, szívesen meghallgatják beszélgetőpartnerük – sokszor az övékétől eltérő -nézőpontját, és valós érvekkel meg is győzhetőek.
Nem kényszerítik a másikra az akaratukat
Tisztelik a határokat, elfogadják, ha a másik nemet mond, és nem kényszerítik rá az akaratukat.
A magas érzelmi intelligencia lehetővé teszi, hogy önmagunkkal és másokkal jó kapcsolatot ápoljunk. Az a jó hír, hogy az EQ fejleszthető.
Amennyiben a fentieket tudatosan gyakoroljuk, egyre magasabb érzelmi intelligenciával fogunk rendelkezni, ezáltal pedig egyre jobb kapcsolataink lesznek.
Gyakorolj bátran!