Nevetés, tréfa, megtévesztés – de vajon honnan ered ez a furcsa hagyomány?
Miért hívjuk Bolondok napjának? Az április elsejei tréfálkodás eredete nem teljesen tisztázott, de a leggyakoribb magyarázatot a naptárváltáshoz kötik. A 16. század végén Franciaországban a január 1-jei újévet hivatalosan bevezették, korábban azonban március végén – április elején tartották az újévi ünnepségeket. Akik ezt továbbra is így ünnepelték, azokat „áprilisi bolondoknak” nevezték, és megtréfálták őket.
Más források szerint a tréfák eredete a római Hilaria ünnephez vagy kelta tavaszköszöntő fesztiválokhoz nyúl vissza, amikor egy napra a világ a feje tetejére állhatott: cserebere szerepek, maszkok és játék uralta a napot.
A történelem legemlékezetesebb áprilisi tréfái
- Spagettifák (BBC, 1957)
A BBC egy dokumentumfilm-stílusú riportot sugárzott arról, hogy Svájcban spagetti nő a fákon. Az emberek tömegesen érdeklődtek, hogyan nevelhetnének otthon spagettifát.
- Színes tévé selyempapírral (Svédország, 1962)
Egy svéd csatorna azt állította, ha selyempapírt helyeznek a fekete-fehér tévéképernyőre, az színessé válik. Ezrek próbálták ki, lelkesen.
- Repülő pingvinek (BBC, 2008)
A BBC egy videót mutatott be repülő pingvinekről, akik melegebb éghajlatra költöznek. Olyan élethű volt, hogy sokan elhitték.
- Balkezes Whopper (Burger King, 1998)
A Burger King bejelentette, hogy kapható a „balkezesek” számára tervezett Whopper, melyben az összetevők el vannak forgatva. Sokan ezt kérték – mások a „jobbkezes” változatot.
- Taco Liberty Bell (USA, 1996)
A Taco Bell közölte, hogy megvásárolta a Szabadság Harangot, és átnevezi „Taco Liberty Bell”-re. A cikk olyan hihetőre sikerült, hogy végül magának a Fehér Háznak is meg kellett nyugtatnia a lakosságot.
- Víz a Marson (NASA, 2005)
A NASA közzétett egy Mars-szonda előtti pohár vizet ábrázoló képet. A felirat: „We found water on Mars!” (Vízre bukkantunk a Marson!) – sokaknak nem tűnt fel, hogy tréfa.
- A Google tréfái – minden évben!
A Google legendás áprilisi tréfái közé tartozik például a „Google Translate for Animals” vagy a „Gmail Motion”, amely mozdulatokkal vezérelhető levelezést ígért.
Miért jó ez az egész? Április 1. emlékeztet minket arra, hogy a humor, a játék és a kreativitás mennyire fontos. Néha jó csak nevetni egy spagettifán vagy egy repülő pingvinen – mégis kicsit közelebb kerülni egymáshoz.
Nevess, tréfálj, de mindig szeretettel!
